Rahvusvaheline kurtide päev Raplamaal

26.septembril tähistasime rahvusvahelist kurtide päeva väljasõiduga Raplamaale. Reisilisi oli 30 inimest Pärnumaa Kurtide Ühingust. Meie sõidu sihtkohtadeks olid Vahastu, Atla ja Mahtra.

Sõitsime esiteks  Türi linna, kus oli väike jalasirutus-peatus. Edasi kulges sõit Vahastu külla. Esimesed fotod said tehtud Vahastu vabatahtliku päästekomando tuletõrjeauto juures. Kell 12.00 pidi algama Vahastu sügislaat, aga pärnakad jõudsid umbes pool tundi varem kohale, et laadaoste sooritada. Väikese küla kohta oli laat väga põnev ning lisaks andis vürtsi fantastiliste auhindadega õnneloos. Meie kurtidel õnnestus huvitavaid auhindu võita. Loteriirahaga tahavad külaelanikud lastele mänguväljakut ehitada.

Kokkulepitud ajal läksime „Trehvamise tare” majja, mis on Vahastu küla seltsimaja. Vahastu Küla Seltsi esinaine tutvustas küla ajalugu ja tegemisi. Elanikke on 130 ringis. Pärast sissejuhatavat kõne ja tänusõnu asusime pidutsema. Seltsimaja eestvedamisel valmistati meile tort. Tordile oli kaunistatud „95”. Seepärast, et Pärnumaa Kurtide Ühingul täitus kevadel, 25.aprillil,  95.tegevusaastat, mida me ei saanud tähistada, sest pahal viirusel olid omad plaanid. Nüüd oli hea võimalus oluline tähtpäev ära teha.

Tort oli väga maitsev ja suur tänu Vahastu Küla Seltsile meeldiva koostöö eest.

Hakkasime edasi sõitma Atla mõisa poole. Kohale jõudes üllatusime, kuna ka seal toimus laadamöll. Taas said meie inimesed oma rahakotte kergendada.

Mõisnik Raivi Juks tegi meile ekskursiooni Atla mõisas. Mõisamajas elab mõisniku pere. Mõisa kompleksi kuulub 8 hoonet. Nendest ühes oli viinaköök, mida uudistasime. Sealt tulevad kuulsad Atla õunanapsud.  Edasi uudistasime lehtlat, tutvusime mõisakeraamika tehasega ja keraamikakauplusega.

Käisime veel Mahtra talurahvamuuseumis. Muuseumis olid mitmed väljapanekud Mahtra sõja kohta. Nägime vanu tööriistu, vaipu, riideid  ja teisi talurahva asju.  Samuti külastasime Atla-Eedu kõrtsihoonet.

Ja saigi meie programm läbi. Raplamaa-sõit läks korda, oli soe sügisilm ja päev seiklusterohke.

Järgmisel aastal kohtume taas kurtide päeval!