Maal elamise päev

 

23.septembril tähistasime rahvusvahelist kurtide päeva. Samal päeval toimus üle Eesti tore üritus „Maal elamise päev”. Pärnakad otsustasid külastada seekord Saarde valda. Kokku oli meid 23 inimest. Kõigepealt külastasime Allikukivi koopaid. Allikukivi koobaste ja allikate kaitsealaasub Pärnumaal Saarde vallas Tihemetsa aleviku ja Väljaküla maadel. Allikukivi kolmest koopast koosnev 33 m pikkune koobastik on tekkinud Aruküla lademe liivakividesse maa-aluste veesoonte uuristaval toimel. Pärast koopa suudme lae osalist sissevarisemist on sellele rajatud uus, betoonist lagi. Koopas voolav allikaoja avaneb ürgoru veeru jalamil. Allikukivi (Kärsu) allikas oli oluline veevõtukoht juba muinasajal. Koobaste ja allikatega on seotud palju muistendeid.        

Järgmisena suundusime Saarde Valla Huvikeskusesse, kus meid võttis vastu Dea Jürimäe, kes tegeles meie grupiga. Meile võimaldati ruum, kus saime oma üritust läbi viia. Rahvusvahelise kurtide päeva puhul oli Pärnumaa Kurtide Ühingu poolt kaks torti, mille valmistasid Küpsetiste Paradiisi toredad kondiitrid. Huvikeskuse poolt pakuti teed. PKÜ juhatuse liige Kartus Mati andis üle Pärnumaa Kurtide Ühingu aasta-kurdi tiitli Tigane Reinule. Rein paistis silma aktiivse tegevusega nii klubi kui ka spordi vallas. Ta oli suureks abiks klubi õue heakorratöödes.   

Saarde valla Huvikeskuse juures toimus tegus programm. Meid kutsuti lahtiste uste päevale politsei- ja päästeametis. Tutvusime politsetöös kasutatavaid abivahendeid ning saime paljudele küsimustele vastuseid. Päästeamet tutvustas mitmeid kaasaegseid päästeautosid ning päästemehed rääkisid, kuidas nende töö käib.                                                                                             

Toimusid erinevad töötoad: sepa töötuba, laastu- ja kimmikatuse töötuba, siiditrükk, pesakastide meisterdamine, puidu graveerimine, metsateemaliste magnetite meisterdamine. Uudistasime käsitöö- ning metsa- ja aiaandide laadal.                               

Jätkuv teekond viis meid Metste Aiandustallu. Kärsu külas Metste aiandustalus on aastatega katsetatud pooletuhande tšilli ehk vürtspaprika sordi kasvatamist, tänavu jäi neist valikusse 125, mis esitlevad värvikaid ebamarju ja veel ka imelisi õisi. Saime maitsta teravate viljade särtsakat maailma. Metste talus toimub ka Tšillisõprade kokkutulek, mil tšillihuvilised maitsevad ja hindavad oma lemmikvilju ning tšillitooteid.                                                              

Tagasiteel koju põikasime läbi Pärnamäe kohvikust, kus oli võimalus süüa, kohvitada ning kaasa osta maitsvaid pagaritooteid.      

Kuigi päev oli vihmane, ei kurtnud keegi ilma üle. Tuju oli hea!                                               

Järgmiste seiklusteni!